Trojánky

středa 20.9. 20:00

Dům Kultury

Trójanky

Režie: Jakub Čermák
Hrají: Věra Timofeeva, Inna Bovkun-Mishakina, Sofiia Brahina, Olena Lebanina, Daria Novikova, Yulia Pershuta, Kateryna Polietaieva, Maryna Snarskaya, Maria Tatarynova, Kapitolina KolobovaEuripidovy Trójanky. Kdy, když ne dnes? S kým, když ne s ukrajinskými ženami?

Příběhy velkolepých hrdinů Trojské války byly vytesány do paměti, na příběhy přeživších žen se zapomíná. Co všechno skončí, až skončí válka. A co začne? A co neskončí nikdy? Mír nutně nepřinese klid, klid zbraní nutně nepřinese útěchu. Hekaba ztratila 50 dětí, ale co když ztratí i to poslední? Co se stane pak? Pomsta chutná jak ten nejsladší boršč.

Postavy trojských žen bez mužů jsou představovány ukrajinskými herečkami bez mužů, neboť se ukázalo, že mají pro ztvárnění Trójanek mimořádný dar. Moderní zpracování klasické tragédie Trójanky a Hekaba v režii Jakuba Čermáka s ukrajinskými umělkyněmi, které v Česku našly dočasný azyl, se nesoustředí na současný vojenský konflikt, ale na oběti války obecně.

Představení se hraje v ukrajinštině, s českými titulky.

Umělecký gang Depresivní děti touží po penězích je diváky i kritikou ceněný nezávislý soubor, který vede Jakub Čermák. Věnuje se osobitému autorskému divadlu (Očistec si zaslouží každý), neotřelým adaptacím klasických dramat (Zlý jelen, Maryša mlčí, Naši furianti) či divadelní imerzi (Bordel L'Amour, Happy end v hotelu Chateau Switzerland, Marie Stuartovna. Anatomie dramatu). Ukrajinské herečky, které vystupují v Trójankách, se v drtivé většině před začátkem zkoušek neznaly. Jsou z různých koutů Ukrajiny, na zkoušení ovšem přijely ze svých nových domovů: krom Prahy také z Plzně, Vídně či Budapešti. Některé z nich hrály v repertoárových divadlech, jiné se věnovaly nezávislé scéně či divadlu pro mládež, některé ještě studují, jiné točily, několik jich žilo v Praze už před válkou. Některé z nich prý boršč vůbec vařit neumí. Projekt vznikl v produkci uměleckého gangu Depresivní děti touží po penězích, v koprodukci se státní příspěvkovou organizací Muzeum umění Olomouc (festival Dny židovské kultury Olomouc) a Johan – Centrum pro kulturní a sociální projekty (Mezinárodní festival Divadlo v Plzni) a za podpory kulturní sluje Venuše ve Švehlovce v Praze. Projekt se uskutečňuje za podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury, Národního plánu obnovy, Evropské unie a Nadačního fondu ŠKODA AUTO.

ТРОЯНКИ

Троянки Евріпіда. Коли, якщо не сьогодні? С ким, якщо не з українськими жінками?

Історії хоробрих героїв Троянської війни були міцно закарбовані у нашу пам’ять, а ось про історії вцілілих жінок ми забуваємо. Що закінчується коли закінчується війна? А що починається? А що ніколи не скінчується? Необхідний мир не принесе спокій, спокій обтяжений зброєю не принесе втіху. Гекуба втратила 50 дітей, але що, коли втратить і останню? Що стане тоді? Помста смакує як найсолодший борщ.

Персонажі троянських жінок без чоловіків будуть представлені українськими акторками без чоловіків, тому що вони у змальовуванні троянок мають винятковий дар.

Сучасна обробка класичних трагедій «Троянки» та «Гекуба» у виконанні режисера Якуба Чермака та українських акторок, які знайшли у Чехії свій тимчасовий притулок, зосереджується не на сучасному ???військовому конфлікті, а на війні в цілому.

Вистава грається українською мовою з чеськими субтитрами.

 

Místo na mapě

Další akce v místě