Michalovická Putna

 

Nedaleko Mladé Boleslavi, vlastně jen na druhém břehu řeky Jizery, leží zřícenina gotického hradu Michalovice, díky dominantní věži známého spíše jako Michalovická Putna. Pravděpodobně zde stojí už od 13.století, protože v roce 1281 začal Jan z rodu Markvarticů, vlastníků mnoha pozemků v povodí Jizery, používat přídomek z Michalovic. Zdejší pánové se v království těšili dobrému postavení, a jak Beneš z Michalovic, tak jeho syn Ješek patřili do družiny Jana Lucemburského a Karla IV. Za to, že se páni z Michalovic postavili na stranu nepřátel kalicha, zaplatili v roce 1425, kdy jejich sídlo dobyli husité. Do roku 1436 se tak museli zdržovat na nedalekém Bezdězu, a domů se vrátili až za Jindřicha Kruhlaty z Michalovic, jednoho z nejoddanějších stoupenců Jiřího z Poděbrad. Když ale Jindřich roku 1468 padl v bitvě u Turnova, vymřel rod po meči, a sňatkem jeho sestry Magdaleny s Janem z Cimburka a Tovačova získal hrad nového majitele. Ten se o něj ale příliš nestaral, a už od roku 1513 se o něm mluví jako o pustém.
Hrad byl postaven na strmém výběžku nad řekou, se samostatně opevněným předhradím odděleným hlubokým příkopem. Samotný hrad byl obehnán dvojitou hradbou, a pozůstatky hradního paláce napovídají, že byl dvoupatrový. Nejcharakterističtějším prvkem je obranná válcová věž, která přečkala i nešetrné hledání pokladu v 19. století. Byla podkopána, a na jedné straně se sesunula o celé patro. Její stabilita však byla později obnovena, a dodnes je přístupná veřejnosti. Výhled z ní ocenil i Karel Hynek Mácha, na jehož počest je zde umístěna bronzová deska. 

Letní scéna Michalovická putna nabízí zábavu po celé léto

Letní scéna v areálu Michalovická putna, která odstartovala svůj provoz v první polovině července 2015, nabízí program a zábavu po celé léto. Každý pátek je připraveno od 22 hodin v červenci a od 21 hodin v srpnu letní kino se vstupným za 50 Kč, v sobotu divadla a koncerty a neděle jsou určeny rodinám s dětmi. Vstupné na rodinné akce je zdarma.

Podrobný program najdete ZDE

 

Fotografie

Nadcházející akce